Zastanawiało cię kiedyś dlaczego jedne wnętrza są zachwycające, tchnie od nich misternym kunsztem, a inne nie wzbudzają żadnych emocji? Zdarzyło ci się odwiedzić nowe mieszkanie, zrealizowane według świetnego projektu, które jest nijakie i bez charakteru?

Zawsze mam tremę kiedy po raz pierwszy idę zobaczyć własną realizację. Czy efekt końcowy mnie ucieszy, czy też będzie niedosyt, rozczarowanie, że czegoś brakuje, coś poszło nie tak, umknęło w nawale obowiązków.

Zdradzę wam czym jest to coś, co może zmienić wszystko, ten szczegół, który sprawia że dom staje się wyjątkowy. To detal.

hygge-detal-wnetrze

Czasami realizacja rozciąga się w czasie i wciąż brakuje pewnych elementów albo ograniczamy budżet i zastępujemy produkt innym. To zrozumiałe, nie można mieć wszystkiego od razu. Ale jeżeli chcesz, żeby wnętrze było częścią ciebie, twoją osobowością, miejscem gdzie możesz celebrować codzienne czynności, inaczej mówiąc jeżeli chcesz osiągnąć we własnym domu hygge*, nie możesz zapomnieć o swojej wizji i o detalu.


*hygge – duńskie słowo, które oznacza filozofię życia polegającą na celebrowaniu prostych rzeczy, tworzeniu wokół siebie przyjaznej atmosfery sprzyjającej dobremu samopoczuciu.


Powiem wam o detalu, który ostatnio mnie zajmuje, przyciągnął moją uwagę i nie pozwala o sobie zapomnieć. To klamka do drzwi Tupai 940 R w kolorze złotym. Klamka jest prosta i minimalistyczna, ale nie zwykła. Fantazyjny, elipsowaty kształt i złoty kolor nadają jej wyrazistości i charakteru.

To taki mały detal, który jest jak wyszukana biżuteria, elegancki zegarek czy torebka. Te przedmioty nie tylko dodają uroku i tworzą wokół nas specyficzną aurę, ale także zmieniają sposób, w jaki postrzegamy samych siebie.

Lubię kiedy dom jest wypełniony nieprzypadkowymi rzeczami. Takimi „moimi”, na widok których się uśmiecham, które sprawiają że jestem u siebie. Otaczanie się pięknymi przedmiotami to naturalna potrzeba każdego człowieka.

Chcemy obcować z rzeczami, które nas zachwycają, bo wierzymy, że mają niezwykłą moc czynienia świata lepszym. Czy tego chce czy nie, każdy człowiek potrzebuje piękna i swoim działaniem dąży do zaspokojenia tej potrzeby. Sposobem na jej zaspokojenie jest dokonywanie dobrych wyborów.

Czym się kierować w wyborze detalu, który zaznaczy twoją obecność we wnętrzu, podkreśli twoje „ja” i sprawi, że we własnym domu osiągniesz hygge?

1. Poczuj emocje

Ja w pierwszej kolejności kieruję się emocjami. Jeżeli produkt nie wywołuje we mnie entuzjazmu, nie zajmuję się nim, nawet gdyby był najbardziej użytecznym i funkcjonalnym przedmiotem na świecie.

2. Stwórz motyw

Motyw, inaczej myśl przewodnia projektu, jest architektonicznym sposobem wizualizacji nas samych – naszych potrzeb, przekonań, naszej wrażliwości na świat. Detal jest biżuterią motywu – zaznacza w nim naszą obecność, podkreśla nasze „ja” we wnętrzu, sprawia, że przestrzeń staje się częścią ciebie.

3. Sprawdź czy produkt dobrze wkomponuje się w twoje wnętrze

Jeżeli produkt spełni już kryterium wzbudzenia zachwytu i kryterium wyrażania twojego „ja”, przejdź do kolejnych warunków. Zastanów się czy dobrze wkomponuje się on w twoje wnętrze. Tu przydaje się doświadczenie projektowe.

Jeżeli nie masz doświadczenia, a chcesz się przekonać czy wszystkie elementy będą ze sobą współgrały zrób moodboard, czyli zestawienie materiałów i inspiracji do twojego projektu. Możesz też zasięgnąć rady obeznanej w tej tematyce osoby, czyli projektanta lub architekta. O tym jak dopasować klamkę do stylu pisze Kasia Gal, specjalistka od rozróżniania stylów i nie tylko.

3

4. Przeanalizuj funkcjonalność, jakość, cenę i dokonaj wyboru

Na koniec zostawiam najnudniejsze, choć mające wielką moc decyzyjną atrybuty – funkcjonalność, jakość i cenę. Tu warto wybrać sprawdzoną firmę, ale warto też kierować się własnym rozumem.

Klamki Tupai spełniają warunek funkcjonalności, świetnej jakości, i piękna. Mają też swoją cenę. Ale to, czy mają moc wywołania emocji, zależy od twojej wrażliwości, poczucia estetyki i gustu. Ja wybrałam Tupai 940 R w kolorze złotym. A która podoba się tobie?

klamka z kryształkami swarowskiego

Klamka dla prawdziwej miłośniczki błyskotek, z limitowanej serii z kryształkami Swarowskiego

 

Nowoczesna, minimalistyczna klamka z ukrytą rozetą RT H

Nowoczesna, minimalistyczna klamka z ukrytą rozetą RT H

Klamki z ukrytą rozetą w różnych kolorach

Klamki z ukrytą rozetą w różnych kolorach

Biała klamka na kwadratowej rozecie, w stylu nowoczesnym

Biała klamka na kwadratowej rozecie, w stylu nowoczesnym

Złota klamka TUPAI 4002 R 5S na okrągłej rozecie, dla poszukiwaczek najnowszych trendów

Złota klamka TUPAI 4002 R 5S na okrągłej rozecie, dla poszukiwaczek najnowszych trendów

Nowoczesna, minimalistyczna klamka na okrągłej rozecie , chrom błyszczący

Nowoczesna, minimalistyczna klamka na okrągłej rozecie , chrom błyszczący

 

Czarna klamka TUPAI 3095 Q 5S na kwadratowej rozecie

Czarna klamka TUPAI 3095 Q 5S na kwadratowej rozecie

Klamka TUPAI z kolekcji Minimal Line R 2 mm na okrągłej rozecie o grubości jedynie 2 mm

Klamka TUPAI z kolekcji Minimal Line R 2 mm na okrągłej rozecie o grubości jedynie 2 mm

 

Klamka TUPAI Minimal Line Q 2 mm na rozecie kwadratowej o grubości jedynie 2 mm

Klamka TUPAI Minimal Line Q 2 mm na rozecie kwadratowej o grubości jedynie 2 mm

Uwaga! Zakup klamki Tupai nie gwarantuje osiągnięcia Hygge, ale właściwy wybór z pewnością przybliży cię do zaspokojenia naturalnej potrzeby piękna.

Materiał powstał we współpracy z firmą Enger, wyłącznym dystrybutorem marki TUPAI w Polsce

5 Responses to “Przez detal do Hygge. Jak sprawić żeby twoje wnętrze zachwycało”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS