Jak urządzić mieszkanie i nie oszaleć. Warsztaty aranżacji wnętrz w Decoroom
Urządzać mieszkanie trzeba z głową, a jeszcze lepiej – jak mawiał jeden z moich klientów – z głową i z architektem! Aranżacja mieszkania, remont, przeprowadzka to ponoć jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Zadania nie ułatwia ogrom produktów na rynku, różnorodność stylów, zmieniające się trendy i nasze oczekiwania – żeby było idealnie!
Tajniki urządzania z głową poznawały uczestniczki warsztatów aranżacji wnętrz w Decoroom, o których tutaj (klik).
Decoroom to pracownia projektowa i piękny showroom w industrialnej scenerii. Na powierzchni 300 m2 znajdują się próbki produktów potrzebnych do wykończenia mieszkania, a więc płytki, podłogi, drzwi, armatura. Dzięki temu bez wychodzenia z pracowni, jeżdżenia po sklepach, szukania w internecie można na miejscu łączyć, zestawiać i tworzyć kompozycje produktów, które przybliżają obraz idealnego lokum.
A zatem jak urządzić mieszkanie i nie oszaleć:
1. Zacznij od ustalenia stylu, który najbardziej przypadnie Twojej osobowości
Podczas warsztatów wyróżniliśmy trzy grupy stylistyczne:
- etno, maroko
- modern, skandynawia
- vintage, retro
Uczestniczki podzieliły się według upodobań. Ja nadzorowałam aranżacje w stylach modern i skandynawia, ramy bardzo szerokie, bo do worka ze stylem skandynawskim można by wrzucić wiele. Skandynawia kocha modernistyczną prostotę i funkcjonalność, ale nie pogardzi też marokańskim ornamentem i wyszukanym w babcinej piwnicy mebelkiem w stylu vintage.
Z wykładu wprowadzającego Dagmary z Forelements dowiedziałam się czym się różni vintage od retro.

Dagmara z Forelements jak zawsze w roli naszej nauczycielki i przewodniczki w dziedzinie sztuki i dizajnu
Mianem vintage można określić przedmioty wykonane w poprzednich dekadach lub – przyjmuje się – starsze niż 20 lat. Mianem retro określa się przedmioty wykonane obecnie, ale w stylu czerpiącym inspirację z minionych epok. Ale jest to produkt nowy, wykonany w konwencji bieżących trendów z wyraźnym akcentem nawiązującym do starego stylu.
Jeżeli w każdym z wymienionych stylów widzisz kawałek swojej osobowości spróbuj je pogodzić i stwórz eklektyczne wnętrze, zachowując zdrowy rozsądek.
2. Inspiracje inspiracje inspiracje
Oglądanie wielu inspiracji niekoniecznie musi przyprawić o zawrót głowy. Im więcej inspiracji zobaczysz tym lepiej uświadomisz sobie co lubisz, co jest ci obojętne, co cię odrzuca, a co absolutnie zachwyca.
Inspiracje nie służą temu by kopiować cudze wnętrze. Chodzi o to by poczuć klimat, który cię zauroczył i wydedukować jakie elementy musisz zdobyć, żeby podobny klimat uzyskać. Dzięki inspiracjom możesz się przekonać jakie zestawienia kolorów czy materiałów przyciągają Twoją uwagę, albo jakie rozwiązywania techniczne Cię przekonują.
Niezastąpionym narzędziem do gromadzenia inspiracji jest Pinterest, a to mój (klik) Uwaga!! możne uzależnić 😉
Warto też szukać inspiracji na zewnątrz, np. w showroomach, ciekawych wnętrzach albo w przyrodzie.
3. Tworzymy moodboard, czyli tablicę inspiracji
Gromadzone inspiracje moga się przydać do stworzenia moodboardu. Te fragmenty, które najbardziej Cie urzekły wytnij, umieść na planszy i przekonaj się czy dobrze się razem komponują. W ten sposób tworzysz tzw. moodboard i masz już zarys koncepcji projektowej, takie podstawowe założenia, które ułatwią dalszą pracę.
Tworzenie moodboardów było jednym z głównych punktów programu warsztatów. W Decoroom tworzenie moodboardu to banał. Jest tu wszystko czego potrzeba żeby przedstawić koncepcję projektową. W dodatku nie ma potrzeby wycinania fragmentów inspiracji, można stworzyć moodboard w formie przestrzennej z realnych produktów- płytek, fragmentów podłóg materiałów, dodatków.
4. Zaplanuj przestrzeń funkcjonalną
Kiedy masz przygotowane kwestie stylistyczne i materiałowe możesz przystąpić do zaplanowania przestrzeni. Zadanie niełatwe, więc warto poświęcić trochę czasu na dobre przemyślenie układu tak żeby mieszkanie było użyteczne i łatwe w obsłudze.
5. Określ ile chcesz wydać na tę ważną inwestycję
Pozostaje jeszcze kwestia budżetu. Zanim poczynisz pierwsze wydatki określ ile chcesz wydać na tę ważną inwestycje, czyli swój dom. Doskonałym narzędziem, z którego gorliwie korzystam jest tabela wydatków stworzona przez Kasię Gal, projektantkę, autorkę bloga Homeglamournow, do pobrania tutaj (klik)
Dobrym rozwiązaniem, które miałyśmy okazję poznać podczas warsztatów w Decoroom są pakiety projektowe. Tu specjaliści określają ile musisz wydać na m2 swojego mieszkania aby uzyskać standard podstawowy, premium lub VIP.
zdjęcia: Karolina Grabowska Staffage.pl
3 Responses to “Jak urządzić mieszkanie i nie oszaleć. Warsztaty aranżacji wnętrz w Decoroom”
kurcze – takie warsztaty na pewno sa bardzooooooo inspirujące 😉 zazdroszczę wszystkim kursantkom 🙂 co do wskazówek jak urządzić mieszkanie, dorzuciłabym jeszcze te tu http://mebleportal.pl/style-i-aranzacje/0/328/jak-urzadzic-mieszkanie.html 😉 Pozdrawiam ciepło! i czekam na kolejne inspiracje 😉
Jestem ciekawa, czy ja bym potrafiła stworzyć taki moodboard z pasującymi elementami i czy to by się potem dobrze we wnętrzu układało. Już coś w tym kształcie tworzyłam, ale tylko w głowie, więc tak naprawdę nie było to takie prawdziwe. Niestety z głową jest tak, że nie zawsze pamiętamy wszystko takim, jakie było w rzeczywistości i na przykład okazało się, że wybrany przeze mnie naświetlacz led był nieco innego koloru. Niby nie popsuło to wszystkiego, ale bardzo mnie rozczarowało.
Następnym razem spróbuję zrobić to lepiej.
Ciekawa relacja.