Yew-Tree-House-02-850x566Łączenie starego z nowym na szczęście staje się modne. Dzięki temu zamiast pozwalać budowlom niszczeć, możemy ocalić jak najwięcej oryginalnych, historycznych elementów.

Stary zabytkowy dom, zbudowany z lokalnego kamienia, został powiększony o kuchnię i przeszkloną jadalnię. Dobudowana część jest nowoczesna i prosta, a to co stare zostało odrestaurowane, więc dom zachował swój pierwotny charakter. 

Yew-Tree-House-03-850x850

Yew-Tree-House-04-850x850

Yew-Tree-House-05-850x1275

W rozbudowanej części kamienna elewacja pozostała jako ściana wewnętrzna. Materiał zdaje się przenikać z ogrodu do wnętrza domu powodując niezwykłą spójność z pięknym otoczeniem. Metal i szkło współgrają z cegłą podkreślając urok starego domu.

Yew-Tree-House-08-850x1125

Yew-Tree-House-09-850x736

W architekturze najbardziej  fascynuje mnie zderzenie historii z nowoczesnością. To co nowe niech będzie nowoczesne, ale może prowadzić ciekawy dialog z przeszłością. Nie muszę wiedzieć ile budynek ma lat i kto go zbudował. Patrząc na taki dom widzę, że architekci tchnęli w niego nowe życie ocalając od zniszczenia. Efekt jest tym ciekawszy im więcej epok nawarstwi się w jednym miejscu, kiedy widać jak architektura zmienia się na przestrzeni lat.

Yew-Tree-House-06-850x1275

Yew-Tree-House-07-850x1214 Umiejętne połączenie oryginalnych pozostałości z nowoczesną konstrukcją daje wspaniałe rezultaty. Niestety w naszej rzeczywistości pobratymstwo różnych epok nie zawsze wychodzi na zdrowie. Najlepszym z najgorszych przykładów są plastikowe okna w starych kamienicach. Łącząc stare z nowym musimy mieć wyczucie i szacunek do historycznej budowli. Wtedy kontrast między współczesnością a przeszłością będzie cieszył nasze oczy tak jak cieszy moje, kiedy patrzę na ten piękny dom na zdjęciach.

Yew-Tree-House-02-850x566

Podoba mi się kiedy architektura zachowuje ducha swojej epoki, dlatego nigdy nie wybuduję sobie dworku szlacheckiego. Chętnie jednak przyjęłabym taki w spadku starając się żeby nie stracił duszy.

projekt: Yew Tree House by Jonathan Tuckey Design

8 Responses to “Cegła, metal, szklo – jak ożenić stare z nowym”

 1. Dagmara FORelements

  Bardzo ładnie napisałaś o traktowaniu starej architektury. Masz rację, że nieprzemyślane nowe detali czasem rujnują szlachetną całość. Ten dom bardzo mi się podoba, szczególnie ta szklana przybudówka. Świetne.

  Odpowiedz
  • klikinterior

   Właściwie na zdjęciach jest pokazana tylko nowoczesna, przeszklona jadalnia, która przytulna rzeczywiście nie jest. Pozostała część domu miała być utrzymana w pierwotnym stylu, czyli tradycyjny dom angielski, a takiemu braku przytulności zarzucić nie można.

 2. DOMOWATY.PL

  W 1000% się z tobą zgadzam. U nas zbyt często się o tym zapomina… Mnie z kolei szlak trafia jak widzę jak architekturę obkleja się tym styropianem i maluje na jakiś pastelowo ciulowo kolor.

  Odpowiedz
 3. Michał Roztocki

  Przyznam, że efekt jest oszałamiający a wnętrze wcale nie wydaje się być zimne tylko w ciekawy sposób łączące nas z naturą otaczającą dom. Zastanawia mnie jak wygląda ogrzewanie takiego domu, podłogowe? Co do łączenia styli to w polskiej architekturze niewiele zostało nieruchomości, które są w stanie współgrać tak dobrze jak ta ze zdjęć, co nie zmienia faktu, że to co komuś udało się osiągnąć w domu ze zdjęć to po prostu dzieło sztuki. Szczerze zazdroszczę właścicielowi 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS