Yew-Tree-House-02-850x566Łączenie starego z nowym na szczęście staje się modne. Dzięki temu zamiast pozwalać budowlom niszczeć, możemy ocalić jak najwięcej oryginalnych, historycznych elementów.

Stary zabytkowy dom, zbudowany z lokalnego kamienia, został powiększony o kuchnię i przeszkloną jadalnię. Dobudowana część jest nowoczesna i prosta, a to co stare zostało odrestaurowane, więc dom zachował swój pierwotny charakter. 

Yew-Tree-House-03-850x850

Yew-Tree-House-04-850x850

Yew-Tree-House-05-850x1275

W rozbudowanej części kamienna elewacja pozostała jako ściana wewnętrzna. Materiał zdaje się przenikać z ogrodu do wnętrza domu powodując niezwykłą spójność z pięknym otoczeniem. Metal i szkło współgrają z cegłą podkreślając urok starego domu.

Yew-Tree-House-08-850x1125

Yew-Tree-House-09-850x736

W architekturze najbardziej  fascynuje mnie zderzenie historii z nowoczesnością. To co nowe niech będzie nowoczesne, ale może prowadzić ciekawy dialog z przeszłością. Nie muszę wiedzieć ile budynek ma lat i kto go zbudował. Patrząc na taki dom widzę, że architekci tchnęli w niego nowe życie ocalając od zniszczenia. Efekt jest tym ciekawszy im więcej epok nawarstwi się w jednym miejscu, kiedy widać jak architektura zmienia się na przestrzeni lat.

Yew-Tree-House-06-850x1275

Yew-Tree-House-07-850x1214 Umiejętne połączenie oryginalnych pozostałości z nowoczesną konstrukcją daje wspaniałe rezultaty. Niestety w naszej rzeczywistości pobratymstwo różnych epok nie zawsze wychodzi na zdrowie. Najlepszym z najgorszych przykładów są plastikowe okna w starych kamienicach. Łącząc stare z nowym musimy mieć wyczucie i szacunek do historycznej budowli. Wtedy kontrast między współczesnością a przeszłością będzie cieszył nasze oczy tak jak cieszy moje, kiedy patrzę na ten piękny dom na zdjęciach.

Yew-Tree-House-02-850x566

Podoba mi się kiedy architektura zachowuje ducha swojej epoki, dlatego nigdy nie wybuduję sobie dworku szlacheckiego. Chętnie jednak przyjęłabym taki w spadku starając się żeby nie stracił duszy.

projekt: Yew Tree House by Jonathan Tuckey Design

Advertisements

8 Responses to “Cegła, metal, szklo – jak ożenić stare z nowym”

 1. Dagmara FORelements

  Bardzo ładnie napisałaś o traktowaniu starej architektury. Masz rację, że nieprzemyślane nowe detali czasem rujnują szlachetną całość. Ten dom bardzo mi się podoba, szczególnie ta szklana przybudówka. Świetne.

  Odpowiedz
 2. Groszka

  Ciekawe, jak ocieplono dom. Bo gołe ceglane ściany nie wydają mi się przytulne. Całość klimatyczna.

  Odpowiedz
  • klikinterior

   Właściwie na zdjęciach jest pokazana tylko nowoczesna, przeszklona jadalnia, która przytulna rzeczywiście nie jest. Pozostała część domu miała być utrzymana w pierwotnym stylu, czyli tradycyjny dom angielski, a takiemu braku przytulności zarzucić nie można.

 3. DOMOWATY.PL

  W 1000% się z tobą zgadzam. U nas zbyt często się o tym zapomina… Mnie z kolei szlak trafia jak widzę jak architekturę obkleja się tym styropianem i maluje na jakiś pastelowo ciulowo kolor.

  Odpowiedz
 4. Michał Roztocki

  Przyznam, że efekt jest oszałamiający a wnętrze wcale nie wydaje się być zimne tylko w ciekawy sposób łączące nas z naturą otaczającą dom. Zastanawia mnie jak wygląda ogrzewanie takiego domu, podłogowe? Co do łączenia styli to w polskiej architekturze niewiele zostało nieruchomości, które są w stanie współgrać tak dobrze jak ta ze zdjęć, co nie zmienia faktu, że to co komuś udało się osiągnąć w domu ze zdjęć to po prostu dzieło sztuki. Szczerze zazdroszczę właścicielowi 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS