olsztynaaslMieszkańcy Olsztyna długo narzekali na brak zieleni na Rynku. Ostatnio narzekania jakby ucichły, być może to za sprawą lodowiska, które okazało się sporą atrakcją. A gdy lodowisko zniknie znów zawita nielubiana „kamienna pustynia”.

Jestem mieszkanką Olsztyna, urokliwej miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Rok temu oddano do użytku nowy rynek. Przyznaję się publicznie, że bardzo go lubię. Drzewka rosną, fontanny tryskają, a sama płyta jest zrobiona ze szlachetnych i niezniszczalnych materiałów. Zdarzało mi się czasem bronić tego projektu przed narzekaczami. Niezbyt zacięcie, bo pieniactwo porzuciłam wraz z moim byłym zawodem dawno temu.

Poniżej Rynek w Olsztynie po rewitalizacji. Więcej zdjęć tutaj.

olsztynaasl

Rynek w Olsztynie

Podobna sytuacja miała miejsce w Kielcach. Tu także mieszkańcy narzekali na brak zieleni i zbyt dużo betonu. Władze miasta zwróciły się z problemem do Institute of Design Kielce w Pracowni Przestrzeni Publicznej. 

Miejska przestrzeń została wzbogacona o kompozycję przestrzenną składającą się z donic na drzewa, czyli elementów nośnych. Zamontowano elementy małej architektury, których funkcje zostały wytypowane w drodze konsultacji społecznych. Fakt, że Rynek został zrewitalizowany z funduszy unijnych i przez 5 kolejnych lat nie można ingerować w posadzkę, jedyną możliwością było posadowienie donic na nawierzchni placu. Zieleń stała się fundamentem projektu dosłownie i w przenośni, tak jak życzyli sobie mieszkańcy Kielc.

1

Miejski Salon w Kielcach

Podobno do niektórych urządzeń ustawiają się kolejki.

Bez naBez nazaaaaaaaaaaaaa jjsjkslasjdk

Donica jest modułem powtarzalnym zaopatrzonym w tzw. inserty mocujące. Każdą donicę można łączyć z dowolnymi elementami małej architektury. Wszystkie elementy natomiast można konfigurować w dowolny sposób.

www.radio_.kielce.pl_moodboard loft zz

A gdyby tak wyposażyć rynek olsztyński w takie atrakcje…

Więcej zdjęć i informacji na idkielce.pl

 

4 Responses to “A gdyby tak umeblować rynek w Olsztynie …”

  1. Asia

    Byłoby super, troszkę cienia latem i miejsce do odpoczynku z małym dzieciaczkiem w cieniu a nie na tzw’patelni’. Działaj Kasiu w tym kierunku 🙂

    Odpowiedz
    • klikinterior

      Sugestia została nieoficjalnie wysłana do władz, może im się spodoba 🙂 A dla mnie to mała inspiracja do urządzenia ogródka przed kawiarnią. Chociaż wiele tu nie zrobię bo powierzchnia ograniczona, to jednak siedziska połączone z donicami od dawna chodzą mi po głowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS

%d blogerów lubi to: