Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-03Hafty i rysunki wykonane przez peruwiańską artystkę nie przypominają haftów mojej babci. Jest w nich kobiecość i delikatność, ale jednocześnie przeszywają dreszczem. Niektóre są piękne inne równie makabryczne i przerażające. Na pewno budzą emocje.

Hafciarstwo to stara tradycyjna i nieco zapomniana metoda zdobienia tkanin. Przypomnę, że polega na wyszywaniu wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Peruwiańska artystka Ana Teresa Barboza rysuje i haftuje. Duża część jej prac obraca się wokół tematu ludzkiego ciała i jego wnętrza. Chętnie też za pomocą igły i nitki oswaja dzikie zwierzęta.

Jak sama mówi w swoich pracach pokazuje relacje, niespodziewane zachowania, które ujawniają się pod wpływem miłości lub agresji. Za pomocą haftu, który jest tradycyjnie kobiecym językiem, obrazy nabierają nowego znaczenia. Czuje się wyraźny dysonans między obrazem i techniką jego wykonania.

008 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-03

Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-10 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-14 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-15 Ana-Teresa-Barboza-Yellowtrace-02 Ana-Teresa-Barboza-Yellowtrace-03 Ana-Teresa-Barboza-Yellowtrace-04

Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-04 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-05 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-06 AT_01 AT_04Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-09nowy Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-02 Ana-Teresa-Barboza-Embroidery-Art-Yellowtrace-01

źródło: anateresabarboza.blogspot.com