Camera 360Okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności twórczej całej rodziny. Ubieranie choinki, ręczne ozdoby czy pieczenie pierników. Nie każdy musi to kochać. Ale kiedy masz w domu dziecko nie unikniesz własnoręcznej twórczości. I po co to wszystko?

Bardzo długo wszelkie hand made, Do-It-Yourself, jak również wypieki domowe traktowałam jako ciekawostkę regionalną. Sporym szokiem był dla mnie fakt, że „rękodzieło” było często wymagane do zaliczenia wielu przedmiotu na architekturze wnętrz. Trzeba było zrobić lampę z waty, stolik z zakrętek, albo makietkę na temat bliżej nieokreślony. Moja córka była przeszczęśliwa z tego powodu, nawet jeżeli „domek” w końcu musiałam zanieść do szkoły. Sama też doceniłam twórczość własnoręczną i serdecznie do niej zachęcam. Oto 8 powodów, dla których warto angażować siebie i dziecko w ręczne robienie różnych rzeczy:

1. Kreuj świat

Ważne by od czasu do czasu zrobić coś własnymi rękami. Bez możliwości uczenia się poprzez ręce świat pozostaje abstrakcyjny a pasja poznawania nie rozwija się, jeśli nie możesz robić czegoś co ma sens rób sztukę.

2. Zatrać się w tym co robisz

Tworzenie może wprowadzić ciebie i twoje dziecko w stan euforii, zatracenia się. Jeśli robimy coś co sprawi nam przyjemność „odpływamy” w swojej pracy tracąc poczucie czasu. (Wyjątkiem jest sytuacja kiedy rękodzieło doprowadza człowieka do frustracji).

3. Buduj więź z dzieckiem

Tworząc wspólnie z dzieckiem stajecie się drużyną, ważna jest wzajemna relacja i współdziałanie a nie efekt końcowy. Pozwól więc aby wasz projekt rozwijał się twórczo, nie trzymaj się z góry zaplanowanego efektu końcowego. Edison zrobił ponad 3000 wersji żarówek zanim odniósł sukces.

Camera 360

Gdynia Design Days 2013, moja córka na warsztatach: A ile Tobie styka; dzieci robiły przedmioty niezbędne do życia z rzeczy niepotrzebnych

Camera 360

Gdynia Design Days 2013, warsztaty: A ile Tobie styka

4. Porzuć konsumpcję

Przestań być konsumentem, zacznij być twórcą. Łatwo jest iść do sklepu i wszystko kupić. Ale zauważ jak kupowanie, branie i otrzymywanie wciąga cię w pułapkę konsumpcjonizmu. Zamiast spędzić czas z dzieckiem pracujesz więcej bo potrzebujesz więcej pieniędzy; kupujesz kolejna zabawkę, która ląduje w koszu.

5. Bądź oryginalny i bądź sobą!

Twórczość własnoręczna uczy ciebie i twoje dziecko bycia oryginalnym i pomysłowym. Kiedy robisz coś na swój własny sposób przestaje cię obchodzić rywalizacja, porównywanie się, świadomość posiadania mniej lub więcej niż mają inni. To ważna wiadomość, którą możesz przekazać swojemu dziecku. Bądź oryginalny i bądź sobą!

Camera 360

Gdynia Design Days 2013, Natka robi koszulkę na warsztatach: Zaprojektuj własną koszulkę

6. Kreuj siebie

Własnoręczna twórczość pozwala dzieciom korzystać z wyobraźni – zdolności, której mają pod dostatkiem. Twoja córka może naklejać gwiazdki na ogon psa zamiast na okno. Umysł dziecka nie zna ograniczeń, które mają dorośli. Dzieci są szczere, prostolinijne, nie boją się porażki. Wyobraźnia jest początkiem kreatywności. Wyobrażasz sobie kim będziesz, stajesz się tym kogo sobie wymyślisz, aż w końcu wykreujesz siebie. 

7. Łap równowagę

Badania psychologiczne wykazały silny związek między kreatywnością i dobrym samopoczuciem. Ludzie pochłonięci tworzeniem mają lepszą równowagę wewnętrzną i większe poczucie własnej wartości niż ci, którzy nie tworzą. I nie chodzi tutaj tylko o twórczość natury artystycznej, ale jakiekolwiek kreatywne działania.

IMAG0918HHH

Koszulka własnego projektu z festiwalu Śledź Design, Gdynia Design Days 2013

8. Dojrzyj cud kreatywności

Dojrzyj w swoim dziecku cud. Kreatywność to umiejętność wrodzona. Jest naturalna i nieustraszona jak rwąca rzeka. Wystarczy jej nie hamować. Co więcej – możemy uczyć się jej na nowo od naszych dzieci.

9. Pozwól działać wyobraźni

Obudź swoje wewnętrzne dziecko, wyłącz swojego wewnętrznego cenzora. Nie musisz zrobić projektu w określonym czasie i według ustalonego schematu. Pozwól zadziałać swojej wyobraźni. Zrób to ze swoim dzieckiem.

Propozycja na proste i satysfakcjonujące DIY; DEKORACJE ŚWIĄTECZNE LAST MINUTE

Żródło: Remodelista

One Response to “9 powodów, dla których warto angażować siebie i dziecko w rękodzieło”

  1. Maja

    Muszę przyznać, że moja największa aktywność jeśli chodzi o rękodzieło przypada właśnie na wiek, w którym są dziewczynki. Powrót do tego rodzaju zajęć nastąpił jak u Ciebie na studiach, co na początku mnie denerwowało, ale teraz z perspektywy czasu mam wrażenie, że uczy to całkiem innego spojrzenia na świat i formy nas otaczające 🙂 Pozdrawiam Maja!

    Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Basic HTML is allowed. Your email address will not be published.

Subscribe to this comment feed via RSS